Boards, Commissions, & Committees

Apply for a Board

Apply for one of these boards using the Citizen Board Application Form.

Please note that not all of these boards are open to applications. Applications will only be considered at specified times. Please contact County Clerk Katie Bishop at 912-576-5651 with questions.

Aging Services Advisory Council

  • Ceola Foreman
  • Farran Fullilove
  • Laura Williams

Board of Assessors

  • District 1, Paul Fortier, Chair
  • District 2, Liz Johnsen, Vice-Chair
  • District 3, Richard Frizzell
  • District 4, John Burleson
  • District 5, Keely Daniels

Board of Elections & Registration

  • District 1, Barbara Hahn
  • District 2, Dr. Jannett Bradford, Vice-Chair
  • District 3, Anthony Kicklighter
  • District 4, Joseph Michaels
  • District 5, Kyle Rapp, Chair

Board of Health

  • Gary Blount
  • Denise Clements
  • John Haigler
  • John Morrissey
  • Sujay Patel, MD
  • Elaine Powerierski
  • Maggie Williams

Bryan-Lang Historical Archives Board of Directors

  • Cynthia Bonnett
  • Burford Clark*
  • Rosalyn Joseph Clements
  • Robin Cross*
  • Marie Feazel
  • Artie Jones, Jr.
  • Anna Belle McCaskill Friedman
  • Deborah Reed
  • Stuart Robinson
  • Craig Root*
  • Ann Stoddard*
  • Kay Westberry
  • Henry Williams, Jr.*
  • Joel Williams*

*Permanent Members

Camden County Library Board

  • Grayson Day, Sr., Chair
  • Jackie Frye
  • Nancy Clark-Gonzalez
  • Beth Gowen
  • John Kissinger
  • Leatha Massey
  • Sheila Sapp
  • James H. Starline

Coastal Area District Development Authority (CADDA)

  • Ed Andrews

Coastal Regional Commission Board of Directors

  • Lannie Brant
  • Craig Root

Coastal Georgia Resource Conservation Development Council (RDC)

  • Lucinda Stevens

Coastal Workforce Development Board

  • Steven Sainz
  • Alyce Thornhill

Criminal Justice Collaboration Council

  • Commissioner Gary Blount
  • Sail Coleman
  • Robert Cummings
  • Mayor Grayson Day
  • Joe East
  • Chief Daryll Griffis
  • Chief Tim Hatch
  • Jackie Johnson, Chair
  • Judge Jennifer Lewis
  • Elaine Powierski
  • Sheriff Jim Proctor
  • Chief Judge Stephen Scarlett
  • Commission Chair James H. Starline
  • Judge Robert C. Sweatt, Jr.
  • Stephen Tillman
  • Joy Lynn Turner

Department of Family and Child Services Board

  • Heather Crew
  • Kathy Dixon
  • Rev. Rick Douylliez
  • Leroy Felder
  • Daphne Sullivan

Joint Development Authority Board of Directors

  • Rachel Baldwin
  • Burford Clark
  • Tanya Glazebrook
  • Greg Lockhart
  • Jim Loomis
  • Louise Mitchell
  • Sheila Sapp
  • Danny Wheeler
  • CB Yadav

Planning Commission

  • District 1, Robbie Cheek
  • District 2, Larry Martin
  • District 3, Dale Williams
  • District 4, Glenn Ivey
  • District 5, Donald C. Koski

Public Service Authority Board

  • Lannie Brant, Chair
  • Ben Casey
  • Grayson Day, Vice-Chair
  • Lili High
  • Kizzie Knight
  • Terry Landreth
  • Denise Levasseur
  • John Morrissey
  • Matthew Turner

St. Marys River Management Committee

  • Ben Casey
  • Rick Frey
  • Elizabeth King
  • John S. Myers
  • Jay Smith